Pap Smear Testi Nedir?

PAP SMEAR TESTİ NEDİR?

Pap smear testi şüpheli durumlarda rahim ağzı kanser öncüsü hücresel değişimlerin tespiti ve kanser olup olmadığının anlaşılması sağlayan, kadınların yılda en az bir kez yaptırması gereken çok önemli ve çok basit bir tarama testidir. HPV enfeksiyonu taşıyanlarda veya risk grubunda daha sık olarak yapılmalıdır.

TEST NASIL YAPILIR?

Muayene esnasında steril fırçalar kullanılarak rahim ağzı dokusundan hücre örnekleri alınır ve bir cam üzerine yayılır ve daha sonra bu sprey ile fiske edilerek patoloji laboratuvarına gönderilir. Çoğu zaman bu işlem “rahim ağzından sürüntü almak” olarak da bilinmektedir.

PAP SMEAR TESTİ ACILI BİR İŞLEM MİDİR?

Pap smear testi yapmak için rahim ağzından hücre alınırken hasta ağrı veya acı hissetmez. Bu tür işlemler jinekolojik muayeneler sırasında zaten rutin olarak yapılmaktadır, yapılırken çoğu hasta hiçbir şey hissetmemektedir.

ANORMAL SMEAR TESTİNİN ANLAMI NEDİR?

Testin amacı, rahim ağzındaki enfeksiyonları ve anormal (kanser yapıcı özelliği olan) hücreleri tespit etmektir. Her smear testi yaptıranda kanser şüphesi vardır diye bir kural yoktur.
ASCUS, LGSIL ve HGSIL gibi durumlarda takip veya kolposkopi ile ileri tetkik gerekebilir.

Test sonucunda göre rahim ağzı kanserine işaret eden bulgulara rastlandığında da tedaviye erken dönemde başlamak açısından faydalıdır.

Normalde bir kadının yılda bir kez bu testi yaptırması karşılaşma olasılığı olan rahim ağzı kanserinin erken teşhisiyle erken tedavi sağlar ve hayat kurtarır. Bu testle rahim ağzı kanserine en erken dönemde tanı konulması mümkündür.

SMEAR TESTİNİ KİMLER YAPTIRMALIDIR?

Adet görmeye başlayan her kadın menopoza kadar zaman içinde uygun görülen periyotlarda (normal koşullarda yılda en az 1 kez) bu testi yaptırmalıdır.
Tercihen ilk cinsel ilişkiyle beraber kontrole başlanmalıdır.

Smear testi erken tanı koymaya olanak sağlayan bir test olduğundan şikayeti olmayan kadınların da bu testi yaptırmaları gerekir.

• Rahim ağzı yarası olanlar
• Cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı duyanlar
• Adet dönemi dışında kanaması olanlar
• Sürekli akıntısı olanlar vakit kaybetmeden bu testi yaptırmalıdır.

TEST NE ZAMAN YAPILMAZ?

Bu testi yaptırmak için en uygun zaman iki adet arasının ortasından adetin başlangıcında kadarki dönem içindedir. Yani adet öncesi dönemde daha sağlıklıdır.

Ancak adetsiz her dönemde yaptırılabilir. Testi yaptırmadan önce 48 saat cinsel ilişkide bulunulmaması, hazneye ilaç (rahim içi fitilleri) konulmaması daha sağlıklı sonuç alınmasına yardımcı olacak önlemlerdir.

RİSK GRUBUNDAKİ KADINLAR DAHA SIK KONTROL EDİLMELİDİR…

Eşinde HPV öyküsü olanlarda, kendileri daha önceden HPV öyküsü geçiren kişilerde, genital herpes (genital uçuk) tanısı konmuş hastalarda, genital siğilleri olan (tedavi edilmiş olsalar bile) hastalarda üç ayda bir ya da doktorun uygun gördüğü periyotlarda bu testin yapılması gerekmektedir.