Sünnet

SÜNNET NEDİR?

Sünnet penisin ucunda, idrar çıkış deliğini kapatan ve o bölgede kapalı boşluk oluşturan cilt katlantısının kesilerek alınmasıdır. Çok eski tarihlerden bu yana farklı toplumlarda geleneklerin gereği olarak veya bazı dinlerde ön şart olarak uygulanmaktadır. Anlaşılmaktadır ki ilkel dönemlerde dahi tıbbi faydaları tam açıklanamasa da sünnetin pratik faydaları fark edilerek yaygınlaştırılmıştır.

SÜNNETİN FAYDALARI NELERDİR?

Sünnetle alınan deri penis ucunu ve idrar deliğini örtmektedir. Ve bu derinin altında salgı biriken, idrarla temas halinde bir alan oluşmaktadır. Bu sebeple düzenli temizlenmezse enfeksiyon oluşumu için uygun bir zemin oluşturur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için taşıyıcılık aracı olabilir. Özellikle çocuklarda sünnet derisi yapışabilir, ucu daralabilir. İdrar çıkışını engelleyebilir. Penis abselerine neden olabilir. Parafimozis dediğimiz sünnet derisi sıkışarak peniste kan akımını bozabilir. Bu derinin sünnetle alınması bahsettiğimiz problemlere karşı korunma sağlar.

SÜNNET İÇİN EN DOĞRU YAŞ NEDİR, NEDEN?

Burada önemli olan çocuğun psikolojik olarak bu müdahaleye hazır olması ve vücudundaki bu değişikliği doğru anlayabilecek yaş ve düşüncede olmasıdır. Çocuğun psikolojik gelişimi sürecinde 2 yaş – 5 yaş arasının uygun olmadığı düşünülür. Her yaşta sünneti çocuk için travma haline dönüştürmeden, korku yaşamasına izin vermeden sedasyon da dediğimiz genel anestezi altında yapmak gerekir. Cerrahi başarı ve yara iyileşme süreci açısından yaşın önemi yoktur. Tıbbi olarak sünnetin bir mevsimi yok.

YENİ DOĞAN SÜNNETİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Yeni doğan dönemi vücudumuzun hücre yenileme üretme ve gelişme kapasitesinin en yüksek olduğu dönemdir. Sağlıklı bebekte yapılan yeni doğan sünneti çok daha hızlı bir şekilde iyileşir. Cerrahi ve psikolojik komplikasyon görülme ihtimali çok daha azdır.

HATALI SÜNNETİ DAHA SONRA DÜZELTME İMKANI VAR MI?

Ciltle ilgili estetik hataların bir kısmı ve eksik sünnet düzeltilebilir. Fakat idrar kanalı yaralanmaları, penis gövdesi, glans yaralanmalarını düzeltmek ciddi ameliyatlar zinciri gerektirebilir. Bazen de düzeltmek mümkün olmayabilir, organ kaybına gidebilir.

HASTANEMİZDE SÜNNET

Üroloji Uzmanımız tarafından cerrahi usulle, pansumana gerek duyulmayan yöntemle ağrısız bir şekilde yapılmaktadır. 1 yaşın altındaki çocuklarda lokal (bölgesel) uyuşturma, 1 yaşın üstündeki çocuklarda uyutularak, hafif (sedasyon) ile sünnet yapılmaktadır. Sünnet öncesi çocukların üroloji polikliniğimizde muayene edilmesi sonrasında kan tahlili yapılmakta anestezi hekimi tarafından da değerlendirilmektedir. Sünnet günü genellikle 5 saatlik açlık ve susuzluk olacak şekilde sabah hastaneye yatış yapılmaktadır. Yatış olduktan sonra çocuk ameliyathaneye indirilip steril şartlarda sünnet yapılmaktadır. Sünnet, cerrahi yöntem kullanılarak, estetik görünüşe dikkat edilerek yapılmaktadır. Uzun etkili ağrı kesiciler kullanıldığı için sünnet sonrası ağrı da olmamaktadır. Dikişler kendiliğinden erimekte veya atmaktadır, dikiş almaya gerek yoktur. Pansumana gerek olmamakta, sadece antiseptikli krem sürülmektedir. Çocuk sünnet sonrası odasına çıkarılmakta ve yaklaşık 3 saat sonra evine gönderilmektedir. Evde pansumana gerek yoktur. Ancak günde 2 kez bezlenen çocuklarda bez ve penis arasına antiseptikli krem sürülmekte, daha büyük çocuklarda ise penisin kesi yapılan kenarına yine günde 2 kez antiseptikli krem sürülmektedir.